Słynne miasta i miejscowości turystyczne

Jeśli wybieramy się na urlop do Słowenii warto zastanowić się nad swobodną możliwością przemieszczania już na miejscu. Dobre rozwiązania komunikacyjne są o tyle istotne, że jest w tym kraju wiele naprawdę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jednak może też być tak, że ktoś jedzie z nastawieniem na określony rodzaj atrakcji turystycznych.

Zwolennicy wakacji nad morzem wybierają zwykle jedno miejsce, gdzie znajdują możliwie jak najtańsze noclegi i większość dnia spędzają na plaży. W ogóle długość słoweńskiego wybrzeża wynosi zaledwie około 50 km, za to jest bardzo czysto. Spokojnie można polecić jedną z takich miejscowości jak Koper, Portoroż, Izola czy Ankaran. Koper jest największy i posiada też port morski. W ogóle kojarzy się on trochę z Wenecją, głównie ze względu na specyficzne zabytki – renesansową bramę Muda przez którą wchodzi się na starówkę, pałace Almerigogna i Pretorów, średniowieczną ulicę Szewców, fontannę de Ponte, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Baptysterium św. Jana Chrzciciela z  dzwonnicą oraz Kościół św. Eliasza. Pojawia się też symbol Wenecji i św. Marka, czyli skrzydlaty lew. Okazuje się więc, że można tam i odpoczywać, i pozwiedzać.

Osoby, które chcą zobaczyć więcej wspaniałych zabytków koniecznie powinny odwiedzić stolicę Słowenii, czyli Lublanę. Na największą uwagę zasługują tutaj zamek na wzgórzu, starówka z zabytkowymi kamieniczkami i ratuszem oraz Katedra Świętego Mikołaja. Kolejne miasto, w którym można podziwiać renesansowy ratusz i XV wieczny zamek to Maribor. Jeśli chodzi o obiekty sakralne na pewno trzeba zobaczyć Bazylikę św. Marii Matki Litościwej, Katedrę św. Jana Chrzciciela i Synagogę. Z kolei w miejscowości Bleda znajduje się piękny zamek na wzgórzu. Kiedy już nacieszmy nasze oczy pięknymi zabytkami warto pojechać do miejscowości Postojna, aby wejść do ogromnej jaskini. Długość wszystkich grot wynosi 20 km, ale dla turystów dostępny jest odcinek o długości 5,5 km.

Żeby mieć siłę na odwiedzanie tych wszystkich ciekawych, a jednocześnie nawet je urozmaicić, warto skorzystać z możliwości odpoczynku w jednej z restauracji lub karczm. Można tam zjeść obiad nawet już za 10,00 euro, a kuchnia słoweńska jest naprawdę bardzo dobra. Oczywiście jeżeli ktoś chce znaleźć bardziej eleganckie miejsce i napić się też lokalnego wina zapłaci nieco więcej.