Turystyka górska, najbardziej znane jaskinie

Piękne i zadbane plaże słoweńskie przyciągają tam wielu turystów. Natomiast są osoby, które przyjeżdżają do Słowenii w zupełnie innym celu niż kąpiel w morzu i opalanie. Ponieważ kraj ten jest w znacznej części pokryty wzniesieniami i górami, panują tam naprawdę dobre warunki do uprawianie turystyki górskiej.

Ukształtowanie terenu powoduje, że Słowenia jest idealnym miejscem dla osób, które lubią nieco bardziej wymagające wędrówki oraz oczywiście dla narciarzy. Kraj ten słynie więc z dobrze przygotowanych ośrodków narciarskich, tras turystycznych i biegowych. Co prawda Alpy Julijskie stanowią dość poważne wyzwanie dla każdego turysty, jednak są jeszcze góry Kamnicko–Savinjskie i Karavanki. Poza tym na pewno warto chociaż część czasu przeznaczonego na wędrówki spędzić na odwiedzeniu jaskiń krasowych. Najbardziej znane z nich to Postojna, Jaskinie Szkocjańskie, Vilenica i Križna. Jeśli chodzi o jaskinię znajdującą się niedaleko miasta Postojna jest ona słynna w całej Europie. Wszystkie jej groty mają długość 20 km, ale dostępny do zwiedzania odcinek to 5,5 km. Znaczną część trasy spędza się w specjalnej kolejce. Jaskinia została wydrążona przez rzekę Pivkę, która pozostawiła też efektowne nacieki skalne. Niektóre stalagmity i stalaktyty bywają całkiem sporych rozmiarów. W jednej z grot znajduje się sala koncertowa, w której może się zmieścić nawet 10 000 gości.

Jaskinie Szkocjańskie kryją w sobie niesamowitą niespodziankę – podziemny kanion rzeczny, który robi naprawdę bardzo duże wrażenie. Ich długość wynosi w ogóle 6 km, ale dla turystów dostępny jest odcinek o długości 3 km. Znajdują się one niedaleko miejscowości Divača.  Z kolei jaskinia Vilenica leżąca niedaleko Triestu słynie z tego, że organizowany jest tam festiwal literacki. Co roku jego zwycięzca otrzymuje właśnie nagrodę Vilenica. Kolejna warta zobaczenia jaskinia to Križna, w której można podziwiać wspaniały widok w postaci podziemnych jezior. Można nawet popływać po nich pontonem. Poza tym znajdują się tu szczątki jaskiniowych zwierząt, chociażby potężna czaszka niedźwiedzia jaskiniowego. Ponieważ jaskinia nie jest oświetlona przed wejściem każdy musi zostać zaopatrzony w latarkę, a także w kalosze i kaski. Po jaskini oprowadza turystów przewodnik.