Zwiedzanie Lublany

Najsłynniejsze miasto Słowenii to Lublana, jej stolica. Jest tam wiele godnych uwagi miejsc i zabytków. Z pewnością każdy, kto wybiera się do tego kraju powinien wziąć pod uwagę zwiedzanie jego stolicy. Na pewno warto przed wyjazdem poczytać trochę o tym, co można tam zobaczyć i zwiedzić.

Ponieważ w legendach dotyczących Lublany pojawia się smok dość charakterystycznym miejscem jest tutaj Smoczy Most. Zastąpił on w 1901 roku most drewniany i był wówczas bardzo nowoczesny. Po obu stronach wejścia można oczywiście zobaczyć smoki. Koniecznie trzeba też pospacerować po starówce Lublany, którą tworzą małe uliczki i urocze kamieniczki. Stoi na niej także zabytkowy ratusz. Poza tym jest tu wiele restauracji, w których można skosztować specjałów kuchni słoweńskiej i dobrego lokalnego wina. Po pysznym posiłku można pospacerować po Parku Tivoli. Jest on naprawdę duży, bo jego powierzchnia wynosi 5 m². Można tam podziwiać fontanny, stawy, pomniki oraz muzea. Jedno z nich znajduje się w zamku Cenkinov wybudowanym w 1752 roku.

Zdecydowanie największe wrażenie jeśli chodzi o zamki Lublany robi jednak znajdujący się na wzgórzu XV wieczny zamek postawiony tam za panowania Habsburgów. Obecnie znajduje się w nim muzeum i restauracja. Jeśli chodzi natomiast o obiekty sakralne na pewno warto zobaczyć Katedrę Świętego Mikołaja oraz Kościół Świętej Trójcy. Katedra jest największą świątynią w stolicy Słowenii i pochodzi z XVIII wieku. Natomiast barokowy Kościół Świętej Trójcy budowany był przez osiem lat od 1718 roku, jednak po trzęsieniu ziemi w 1895 wymagał odbudowy, bo zawaliła się jego wieża. Oprócz tego turyści mogą odwiedzić też kościół i klasztor Urszulanek, Muzeum i Galerię Narodową oraz ruiny rzymskie. Jednak w Lublanie znajdują się też takie atrakcje jak Metelkova, czyli centrum kulturalne wypełnione galeriami sztuki, pracowniami artystycznymi, kafejkami, muzycznymi klubami itp. Dla osób podróżujących z dziećmi ciekawym pomysłem może być odwiedzenie zoo. Powstało ono w 1949 roku. Obecnie jego powierzchnia wynosi 19,6 ha i żyje na niej ponad 150 gatunków zwierząt. Spacer po zoo w Lublanie może być naprawdę długi – do 6,5 km.