Zabytki i atrakcje turystyczne

Najczęściej turyści rozpoczynają zwiedzanie Słowenii od stolicy tego kraju. Poznawanie Lublany jest naprawdę fascynujące, bo znajdują się tutaj przeróżne miejsca i obiekty zabytkowe, kulturalne, rekreacyjne itd. Warto przygotować sobie wcześniej listę rzeczy, które chcemy zobaczyć.

Prawdopodobnie znajdzie się na niej XV wieczny zamek umieszczony na wzgórzu, wybudowany za panowania Habsburgów. Z zamku roztacza się piękny widok na Lublanę. Jednak kiedy znajdziemy się na jednej z małych uliczek starówki wciąż będzie on wyjątkowy, głównie właśnie dzięki uroczym uliczkom, zabytkowym kamienicom i ratuszowi. Na pewno warto zobaczyć także Katedrę Świętego Mikołaja. Poza tym miłośnicy kultury i sztuki powinni odwiedzić Muzeum Narodowe oraz Galerię Narodową. Jest to minimum jako trzeba zwiedzić, aby móc się przenieść do Mariboru. W mieście tym znajduje się wspaniały renesansowy ratusz z 1565 roku oraz zamek z XV wieku. Godne zobaczenia są także Bazylika św. Marii Matki Litościwej, Katedra św. Jana Chrzciciela i Synagoga. Kolejna miejscowość z zabytkowym zamkiem usytuowanym na wzgórzu to Bleda. Poza tym można polecić Koper i Pałac Pretorów oraz Ptuj – bardzo stare miasto.

Zwiedzanie zabytków to nie jedyna atrakcja Słowenii. Wiele osób przyjeżdża tam latem, żeby się poopalać i wykąpać w ciepłym Morzy Adriatyckim. Rzeczywiście plaże są wyjątkowo czyste i zadbane. Jednak są też turyści, którzy przynajmniej część czasu chcą spędzić bardziej aktywnie, czyli na uprawianiu turystyki górskiej oraz na zwiedzaniu słoweńskich jaskiń krasowych. Najbardziej znane są Postojna, Jaskinie Szkocjańskie, Vilenica i Križna. Właściwie nie ma znaczenia o jakiej porze roku się je odwiedza. Natomiast pora roku i warunki pogodowe mają jak najbardziej znaczenie jeśli chodzi o jazdę na nartach czy na snowboardzie. W Słowenii nie brakuje doskonałych ośrodków narciarskich i tras zjazdowych. W niektórych wyżej położonych miejscach śnieg utrzymuje się aż do wiosny. Po wrażeniach związanych z nartami, wycieczkami górskimi, odwiedzaniem ciekawych miejsc i oglądaniem zabytków trzeba się trochę zrelaksować. Najlepiej zrobić to w jednej ze słoweńskich karczm lub restauracji, gdzie można zjeść coś dobrego i napić się wina z lokalnej winnicy.