Znakomita słoweńska kuchnia

Podczas pobytu w Słowenii oprócz tego, że można korzystać z różnych atrakcji turystycznych, można także próbować specjałów tamtejszej kuchni. Na pewno warto. Tradycyjny słoweński posiłek można zjeść na przykład w jednej z tamtejszych karczm. Poza tym nie brakuje też oczywiście eleganckich restauracji.

Kuchnia słoweńska nie jest z pewnością dla Polaków bardzo egzotyczna, a niektóre dania są całkiem podobne. Można w niej znaleźć potrawy mączne, kasze, nabiał, wędliny, mięsa, ryby i owoce morza, warzywa. Porządek obiadu wygląda tak jak u nas – najpierw jest zupa, potem drugie danie i w końcu deser. Najbardziej znaną i lubianą zupą jest zupa grzybowa, którą zwykle przyrządza się z borowików. Podawana jest w chlebie. Poza tym będąc w Lublanie czy innym słoweńskim mieście można zamówić rosół, zupę ziemniaczaną lub zupę z wołowiny. W ogóle właśnie wołowina jest bardzo często serwowanym mięsem. Podobnie jak wieprzowina i cielęcina. Natomiast jeśli chodzi o wędliny jada się tam przede wszystkim wędzoną szynkę, suszone kiełbaski oraz boczek. Wędzoną oraz suszoną szynkę podaje się najczęściej z serem domowej roboty i oliwkami. Ser jadany jest także w pierogach lub w wersji obsmażonej. Podczas przygotowywania jedzenia używa się głównie pieprzu, tymianku, majeranku, liścia laurowego, melisy, szałwii i cynamonu.

W potrawach słoweńskich można zauważyć wpływy austriackie, włoskie i Węgierskie, są też jednak rzeczy specyficzne, takie jak chociażby dania z kaszy gryczanej, jęczmienia czy kukurydzy. Jeśli chodzi o desery warto spróbować takich ciast jak burek, potica czy gibanica. Pierwsze z nich to ciasto francuskie z serem lub jabłkami. Drugie jest nadziewane orzechami. Z kolei gibanica to ciasto francuskie, orzechy, mak , ser, rodzynki i jeszcze krem. W Słowenii od bardzo dawna uprawia się winogrona, nie brakuje więc tam dobrego wina. Nazwa wina pochodzi od rodzaju winogron lub od regionu, jeśli jest to wino markowe. Warto wspomnieć tu także, że w Słowenii popularne są ekologiczne gospodarstwa, produkujące żywność w sposób biorący pod uwagę ochronę środowiska.